15" Adjustable Wrench
SKU
MGS A15
$0.00
15" Adjustable Wrench
15" Adjustable Wrench
Adjustable wrenches are general-purpose, utility, single-end hand tools with 22-1/2 degree angled adjustable openings and 1-3/4" jaw capacity. They are drop forged from Alloy steel bar.
| Body Material | Alloy Steel |
|---|---|
| Finish/Coating | Chrome Plated |
| Handle Type | Non-Cushion Grip/Thin Tapered |
| Head Angle | 22.5 deg |
| Jaw Thickness | 19/32" |
| Jaw Width | 1-3/4" |
| Material | Alloy Steel |
| Overall Length | 15" |
| Type | SAE |
| Wrench Opening | 1-3/4" |
| NSN | 5120-01-652-1070 |
|---|---|
| GSA Item | No |
| FedMall Item | No |
| UPC | 697950133485 |