HAMMER CURVED CLAW NYLON GRIP
SKU
EST E3-16C
$0.00
HAMMER CURVED CLAW NYLON GRIP
HAMMER CURVED CLAW NYLON GRIP
| Assembled Depth (in.) | 1.25 in |
|---|---|
| Handle Length (in.) | 16 |
| Assembled Height (in.) | 12.88 in |
| Weight of Head (oz.) | 16 |
| Assembled Width (in.) | 4.88 in |
| Claw Type | Rip |
| Handle Material | Comfort Grip |
| Color Family | Silver |
| Replaceable Head | No |
| Hammer Type | Curved Claw |
| Hand Tool Type | Hammer |
| Tools Product Type | Hand Tool |
| NSN | 5120-01-112-8350 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |