0-6" Depth Micrometer
SKU
STA 445BZ-6RL
$0.00
0-6" Depth Micrometer
0-6" Depth Micrometer
The Starrett 440, 440M, 445, 445M Series Depth Micrometer features a combination ratchet and speeder, ring-type locknut, ratchet stop and locknut. 0-6” Range, 4” Base, 6 Rods, Ratchet Stop, Lock Nut, Case.
- The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools.
- 4" (100mm) base and 5/32" (4mm) diameter measuring rods.
- Combination ratchet and speeder for uniform pressure and quicker adjustment.
- Ring-type knurled lock nut for quick and sure locking.
- Satin chrome reading surface is glare free and resists rust.
| Micrometer Type | Mechanical |
|---|---|
| Range (in) | 0-6" |
| Graduations (in) | .001" |
| Base Length (in) | 4" |
| Lock Nut Type | Ring Type Knurled |
| Measuring Rods (qty) | 6 |
| Rod Diameter (in) | 5/32" |
| Thimble Type | Ratchet |
| Case Type | Padded Case |
| Accuracy (in) | Mic head +/-.0001" |
| NSN | 5210-00-619-4045 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |