1/2" 118 Degree Carbide Tipped High Speed Steel Drill Bit
SKU
GFI 77669
$0.00
1/2" 118 Degree Carbide Tipped High Speed Steel Drill Bit
1/2" 118 Degree Carbide Tipped High Speed Steel Drill Bit
- Drill Construction - Carbide Tipped (TCT)
- Drill Size System - Fractional
- Drill Style - Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - HSS+TCT
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 118°
- Point Style - Radial
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Bright
- Tool Size - 1/2"
| Diameter | 0.5000" |
|---|---|
| Diameter (Fraction) | 1/2" |
| Flute Length | 4.5000" |
| Flute Length (Metric) | 114.30mm |
| Overall Length | 6.0000" |
| Overall Length (Metric) | 152.40mm |
| Shank Size | 0.5000" |
| Shank Size (Metric) | 12.70mm |
| NSN | 5133-00-222-9466 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |