1/4" 118 Degree 4-Facet Solid Carbide Jobber Drill Bit
SKU
GFI C47648
$0.00
1/4" 118 Degree 4-Facet Solid Carbide Jobber Drill Bit
1/4" 118 Degree 4-Facet Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Drill Construction - Heavy-Duty
- Drill Size System - Fractional & Letter
- Drill Style - Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - Solid Carbide
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 118°
- Point Style - 4-Facet
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Bright
- Tool Size - 1/4"-E
| Diameter | 0.2500" |
|---|---|
| Diameter (Fraction) | 1/4" |
| Diameter (Wire/Let) | E |
| Flute Length | 2.0000" |
| Flute Length (Metric) | 50.80mm |
| Overall Length | 3.2500" |
| Overall Length (Metric) | 82.55mm |
| Shank Size | 0.2500" |
| Shank Size (Metric) | 6.35mm |
| NSN | 5133-00-841-8757 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |