VINYL GRIP PHILLIPS TIP SCREWDRIVER # 1 X 3"
SKU
STP 65-901
$0.00
VINYL GRIP PHILLIPS TIP SCREWDRIVER # 1 X 3"
- Vinyl grip handle provides extra torque capability, greater comfort, and a slip resistant grip.
- Acetate handle built for strength.
- Flanges on the blade inside the handle provide a solid, twist-resistant blade.
- Black oxide tips for use in electrical applications.
- Bars are fully ground and polished, then chrome plated for corrosion resistance.
- Bars are made of alloy steel and heat-treated for strength and durability.
- Precision machined Phillips tips are blasted black oxide for proper fastener fit and to eliminate plate chipping.
| Blade Diameter | 3/16" / 5mm |
|---|---|
| Blade Length | 3" / 76mm |
| Overall Length | 6-3/4" / 173mm |
| Point Size | 1 |
| NSN | 5120-01-398-7951 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |