2-1/2" Clamp-on Vise
SKU
YOS 250
$0.00
2-1/2" Clamp-on Vise
2-1/2" Clamp-on Vise
Clamp On Vise Made from Gray Iron. Two steel guide rods provide smooth screw action. Yoke-style screw clamp for mounting to bench tops 1/2" - 1-7/8" thick. Conforms to Federal Specification GG-V-410A. Vise, Bench, Clamp Base (Utility); Type: Stationary Base. Meets National Stock Number NSN# 5120-00-243-1372. Individually Packed.
| Jaw Width (nominal inches) | 2.5" |
|---|---|
| Jaw Opening (nominal inches) | 2.25" |
| Throat Depth (nominal inches) | 1.25" |
| Min Pipe Capacity (nominal inches) | No |
| Max Pipe Capacity (nominal inches) | - |
| Base | Clamp |
| Material | Grey Iron |
| NSN | 5120-00-243-1372 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |