3/16" 118 Degree Carbide Tipped Jobber Drill Bit
SKU
GFI 77649
$0.00
3/16" 118 Degree Carbide Tipped Jobber Drill Bit
3/16" 118 Degree Carbide Tipped Jobber Drill Bit
- Drill Construction - Carbide Tipped (TCT)
- Drill Size System - Fractional
- Drill Style - Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - HSS+TCT
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 118°
- Point Style - Radial
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Bright
- Tool Size - 3/16"
| Diameter | 0.1875" |
|---|---|
| Diameter (Fraction) | 3/16" |
| Flute Length | 2.3125" |
| Flute Length (Metric) | 58.74mm |
| Overall Length | 3.5000" |
| Overall Length (Metric) | 88.90mm |
| Shank Size | 0.1875" |
| Shank Size (Metric) | 4.76mm |
| NSN | 5133-00-222-9471 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |