3/16" 118 Degree Solid Carbide Jobber Drill Bit
SKU
GFI C47613
$0.00
3/16" 118 Degree Solid Carbide Jobber Drill Bit
3/16" 118 Degree Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Drill Construction - Heavy-Duty
- Drill Size System - Fractional
- Drill Style - Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - Solid Carbide
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 118°
- Point Style - 4-Facet
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Bright
- Tool Size - 3/16"
| Diameter | 0.1875" |
|---|---|
| Diameter (Fraction) | 3/16" |
| Flute Length | 1.6250" |
| Flute Length (Metric) | 41.27mm |
| Overall Length | 2.7500" |
| Overall Length (Metric) | 69.85mm |
| Shank Size | 0.1875" |
| Shank Size (Metric) | 4.76mm |
| NSN | 5133-00-900-2063 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |