3" Machinist Vise, Swivel Base
SKU
YOS 203
$0.00
3" Machinist Vise, Swivel Base
3" Machinist Vise, Swivel Base
65,000 PSI Tensile Ductile Iron Body Parts. Interlocking Swivel Base With 360 Degree Motion. 2 Lockdowns. No Pinch Main Screw Handle. Replaceable Hardened Steel Serrated Jaws. Continuous Rolled Thread on Main Screw. Conforms to Fed. Spec. GGG-V-410B Type VI Class 2.
| Jaw Width (nominal inches) | 3" |
|---|---|
| Jaw Opening (nominal inches) | 4" |
| Throat Depth (nominal inches) | 3" |
| Min Pipe Capacity (nominal inches) | No |
| Max Pipe Capacity (nominal inches) | - |
| Base | Swivel |
| Material | Ductile Iron |
| NSN | 5120-00-180-0681 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |