STANLEY® VINYL GRIP PHILLIPS TIP SCREWDRIVER # 3 X 6"
SKU
STP 65-903
$0.00
STANLEY® VINYL GRIP PHILLIPS TIP SCREWDRIVER # 3 X 6"
STANLEY® VINYL GRIP PHILLIPS TIP SCREWDRIVER # 3 X 6"
Vinyl grip handle for comfort. Durable alloy steel blade. Precision-formed tips for a secure fit. Chrome-plated bars for corrosion resistance. Black oxide tips for use in electrical applications. Bars are fully ground and polished, then chrome plated for corrosion resistance. Bars are made of alloy steel and heat-treated for strength and durability. Precision machined Phillips tips are blasted black oxide for proper fastener fit and to eliminate plate chipping.
| Blade Diameter | 5/16" / 8mm |
|---|---|
| Blade Length | 6" / 152mm |
| Overall Length | 11" / 279mm |
| Point Size | 3 |
| NSN | 5120-00-542-3438 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |