0-1" Range Outside Micrometer
SKU
STA 436.1XRL-1
$0.00
0-1" Range Outside Micrometer
0-1" Range Outside Micrometer
- The most popular precision micrometers used by skilled workmen worldwide.
- Accurate, rugged, and easy to use.
- Starrett satin chrome finish - no glare - resists rust.
- Advanced sleeve design with staggered lines and distinct figures for precise and easy readability.
- Balanced frame and thimble design ensure easy handling.
- Gracefully designed tapered frame for use in narrow slots and tight places.
- Quick and easy adjustment.
- Micro-lapped measuring faces.
- Extremely hard and stable one-piece spindle.
| Micrometer Type | Outside |
|---|---|
| Range (in) | 0-1" |
| Graduations (in) | .001" |
| Anvil/Spindle Material | Carbide |
| Anvil Type | Flat |
| Spindle Type | Flat |
| Lock Nut Type | Knurled Ring Type |
| Thimble Type | Ratchet |
| Accuracy (in) | +/-.0001" |
| NSN | 5120-00-923-9620 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |