5/32" 118 Degree Solid Carbide Jobber Drill Bit
SKU
GFI C47591
$0.00
5/32" 118 Degree Solid Carbide Jobber Drill Bit
5/32" 118 Degree Solid Carbide Jobber Drill Bit
- Drill Construction - Heavy-Duty
- Drill Size System - Fractional
- Drill Style - Jobber Drill
- Flute Type - Spiral
- Hand of Cut - Right
- Hand of Spiral - Right
- Material - Solid Carbide
- Measurement System - Imperial
- Number of Flutes - 2
- Point Angle - 118°
- Point Style - 4-Facet
- Shank Configuration - Straight
- Surface Condition - Bright
- Tool Size - 5/32"
| Diameter | 0.1562" |
|---|---|
| Diameter (Fraction) | 5/32" |
| Flute Length | 1.3750" |
| Flute Length (Metric) | 34.92mm |
| Overall Length | 2.5000" |
| Overall Length (Metric) | 63.50mm |
| Shank Size | 0.1562" |
| Shank Size (Metric) | 3.97mm |
| NSN | 5133-00-850-3292 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |