ABILITYONE Double Face Sledge Hammer, 10 lb. Head Weight
SKU
ABO 5120-00-900-6097
$0.00
Double Face Sledge Hammer, 10 lb. Head Weight
Double Face Sledge Hammer, 10 lb. Head Weight
This product was created with pride by Americans who are blind or have significant disabilities. For nearly 80 years, the AbilityOne® program has been the preferred source, and brand of choice, for federal purchasers.
| Head Material | Forged Steel |
|---|---|
| Head Weight | 10 lb. |
| Overall Length | 35-1/2" |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Design | Nonslip Grip |
| Tether Capable | Standard Tool |
| Face Diameter | 2-1/2" |
| Head Width | 2-1/4" |
| Head Length | 6-3/4" |
| Head Color | Natural Handle |
| Color | Black/Yellow |
| NSN | 5120-00-900-6097 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |