ABILITYONE Double Face Sledge Hammer, 12 lb. Head
SKU
ABO 5120-00-900-6098
$0.00
HAMMER, HAND
Double Face Sledge Hammer, 12 lb. Head
This product was created with pride by Americans who are blind or have significant disabilities. For nearly 80 years, the AbilityOne® program has been the preferred source, and brand of choice, for federal purchasers.
| Head Material | Forged Steel |
|---|---|
| Head Weight | 12 lb. |
| Overall Length | 35-1/2" |
| Handle Material | Fiberglass |
| Handle Design | Nonslip Grip |
| Tether Capable | Standard Tool |
| Face Diameter | 2-5/8" |
| Head Width | 2-3/8" |
| Head Length | 7-5/8" |
| Head Color | Natural Handle |
| Color | Black/Yellow |
| NSN | 5120-00-900-6098 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |