154cm Applegate Covert Double Bevel
SKU
GER 05786
$0.00
154cm Applegate Covert Double Bevel
154cm Applegate Covert Double Bevel
The Gerber Applegate Fairbairn series knives are recognized worldwide for their superior strenth in the tactical folding knives class. This Gerber Applegate Fairbairn model 05786 has a double beveled, partially serrated black blade made of 154CM stainless steel. The blade is locked with a roto-lock locking system, and the handle is made of black glass reinforced nylon. A pocket clip is included and how this knife is carried.
| Overall Length | 8.7" |
|---|---|
| Blade Length | 3.79" |
| Closed Length | 4.87" |
| Weight | 4.2 oz. |
| Lock Mechanism | Liner Lock, Patented Locking System |
| Blade Style | Spear |
| Blade Material | 154CM |
| Blade Type | Double Bevel |
| Handle Material | Glass-filled Nylon |
| NSN | 5110-01-516-3228 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | 013658057869 |