Applegate Covert Double Bevel Serrated Knife
SKU
GER 05785
$0.00
Applegate Covert Double Bevel Serrated Knife
Applegate Covert Double Bevel Serrated Knife
This Gerber model 05785 Applegate Fairbairn Covert has a double edge with one side partially serrated. The blade is made out of 154CM stainless steel and locked up tight with a unique roto-lock. The ambidextrous thumbstuds allow for one handed opening, and the glass filled nylon handle is nice and grippy. Gerber Applegate Fairbairn knives are world-renowned for best-in-class among folding tactical knives.
| Overall length | 8.7" |
|---|---|
| Blade length | 3.79" |
| Closed length | 4.87" |
| Weight | 4.2 oz. |
| Lock mechanism | liner lock, patented locking system |
| Blade style | spear |
| Blade material | S30V Steel |
| Blade type | double bevel |
| Handle material | glass-filled nylon |
| NSN | 5110-01-451-4943 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | 013658057852 |