1/2" x 6" Carbide Tipped Percussion Drill Bit (10 Pack)
SKU
DEW DW5235B10
$0.00
1/2" x 6" Carbide Tipped Percussion Drill Bit (10 Pack)
1/2" x 6" Carbide Tipped Percussion Drill Bit (10 Pack)
This DEWALT 1/2 in. x 6 in. Percussion Drill Bit has a 4-flute design which cleans debris out fast for quick, efficient drilling. The rock carbide tip increases carbide surface contact for a long bit life. Used by general contractors, electricians, mechanical contractors, among others for a wide variety of fastening applications such as commercial shutters, gutters, railings and duct work installation. For use with electric or cordless hammer drills. Rock carbide tip. 3 flats on shank help eliminate bit slipping in chuck. 6 in. overall length, 4 in. usable length. Pack of 10.
| Assembled Depth (in.) | 8.75 in |
|---|---|
| Bit Length (in.) | 6 |
| Assembled Height (in.) | .5 in |
| Bit diameter (in.) | 0.50 |
| Assembled Width (in.) | 1.87 in |
| Drilling Depth (in) | 4 |
| Bit Diameter | 1/2 in |
| Shank Diameter | 9.5 mm |
| NSN | 5133-01-587-6739 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | 028874252356 |