E-Z Out Jr Serrated Knife
SKU
GER 06551
$0.00
E-Z Out Jr Serrated Knife
E-Z Out Jr Serrated Knife
Straight forward lockback design with a few extras. One thing is that it is very easy to open one-handedly using the thumb hole in the handle. The handle is a unique combination of glass filled nylon and softgrip inserts that equals a strong handle and comfortable grip. The blade on this Gerber E-Z Out Jr is partially serrated to give you that vigorous type of cutting when you need it most.
| Overall Length | 5.48" |
|---|---|
| Blade Length | 2.38" |
| Closed Length | 3.22" |
| Weight | 1.4 oz. |
| Lock Mechanism | Lock back |
| Blade Style | Clip Point |
| Blade Material | High Carbon Stainless |
| Blade Type | Serrated |
| Handle Material | Glass-filled nylon with Softgrip Inserts |
| Opening Style | One-handed opening |
| NSN | 5110-01-414-4920 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | 013658065512 |