E-Z Out Skeleton Serrated Knife
SKU
GER 06751
$0.00
E-Z Out Skeleton Serrated Knife
E-Z Out Skeleton Serrated Knife
is a full sized at nearly 8 inches when open. Yet even though it is full sized it weighs a mere 2.6 oz. It is very easy to open with one hand, hence the name, E-Z Out. The blade locks using a traditional lockback mechanism, and the high carbon stainless steel blade comes to you razor sharp right out of the box.
| Overall Length | 7.89" |
|---|---|
| Blade Length | 3.52" |
| Closed Length | 4.56" |
| Weight | 2.6 oz. |
| Lock Mechanism | Lock back |
| Blade Style | Clip Point |
| Blade Material | High Carbon Stainless |
| Blade Type | Serrated |
| Handle Material | Glass-filled nylon with Softgrip Inserts |
| Opening Style | One-handed opening |
| NSN | 5110-01-414-4916 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | 013658067516 |