E-Z OUT DPSF - S30V Black Blade
SKU
GER 22-01648G
$0.00
EZ-Out DPSF - S30V Black - Box
EZ-Out DPSF - S30V Black
looking for a souped up version of the E-Z Out knife here it is. This knife has upgraded features, namely the mostly-serrated blade made out of American S30V steel. This practical folding knife utilizes a 3.5 inch blade and features a rugged polycarbonate handle that also has SoftGrip inserts. It has an overall length of 8 inches. Get an EZ way out of chores and daily activities with your Gerber EZ Out.
| Overall Length | 8" |
|---|---|
| Blade Length | 3.5" |
| Closed Length | 4.5" |
| Weight | 2.8 oz. |
| Lock Mechanism | Lockback |
| Blade Style | Serrated / Fine |
| Opening Style | One-handed opening |
| NSN | 5110-01-452-2215 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | 013658016484 |