11-3/4" Length Safe-T-Grip Fuse Puller
SKU
IDL 34-003
$0.00
11-3/4" Length Safe-T-Grip Fuse Puller
11-3/4" Length Safe-T-Grip Fuse Puller
Safe-T-Grip® Fuse Puller, 250 V Voltage Rating. Clearly marked amperage ranges. Notched handles provide safe, no-slip grip. Fully insulated, high dielectric, glass filled polypropylene construction.
| Current, Rating | 31 to 600 A |
|---|---|
| Diameter | 2-1?2 in. |
| For Use With | Removing?Replacing cartridge type fuses |
| Fuse Size | 13/16 x 3 (Ferrule Type), 1-1/2 x 7-1/8 (Knife Blade), 2 x 8-5/8 (Knife Blade), 2-1/2 x 10-3/8 (Knife Blade), 1-1/4 x 7-1/8 (Knife Blade), 1-3/4 x 9-5/8 (Knife Blade), 2-1/2 x 11-5/8 (Knife Blade) in. |
| Fuse Type | Ferrule Type/Knife Blade |
| Length | 11.75" (298.45mm) |
| Material | Glass-Filled Polypropylene |
| Voltage, Rating | 250 V |
| NSN | 5120-00-243-2776 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |