E-Z Out Jr - Plain Edge
SKU
GER 06501
$0.00
E-Z Out Jr - Plain Edge
E-Z Out Jr - Plain Edge
Profoundly versatile and easy to use, this knife is meant to tackle your daily life. With a rugged polycarbonate handle that also has SoftGrip inserts, this handle offers superior grip. Easily deploy the blade with a well-placed cutout, as the name suggests.
| Overall Length: | 5.48" |
|---|---|
| Blade Length: | 2.38" |
| Closed Length: | 3.22" |
| Weight: | 1.4 oz. |
| Lock Mechanism: | Lock back |
| Blade Style: | Clip Point |
| Blade Material: | High Carbon Stainless |
| Blade Type: | Fine |
| Handle Material: | Glass-filled nylon with Softgrip Inserts |
| Opening Style: | One-handed opening |
| NSN | 5110-01-414-4918 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |