6" Diagonal Cutting Pliers
SKU
CHA 436
$0.00
6" Diagonal Cutting Pliers
6" Diagonal Cutting Pliers
CHANNELLOCK® Box Joint Diagonal Cutting Pliers provide powerful cutting capabilities on the job. Cutting capabilities include piano wire (0.063" min diameter - 0.080" max diameter), hard wire (0.047" - 0.091"), medium hard wire (0.047" - 0.091") and soft wire (0.162" max diameter).
| (A) Overall Length | 6.00 in 150.00 mm |
|---|---|
| (B) Jaw Length | 0.85 in 21.60 mm |
| (C) Joint Thickness | 0.43 in 11.00 mm |
| (D) Joint Width | 0.81 in 20.50 mm |
| (E) Cutting Edge | 0.85 in 21.50 mm |
| (H) Handle Span | 1.89 in 48.00 mm |
| Weight | 0.42 lbs 191.00 g |
| NSN | 5110-01-367-4650 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |