2 Piece Retaining Ring Pliers Set
SKU
IMP IR-44K
$0.00
2 Piece Retaining Ring Pliers Set
2 Piece Retaining Ring Pliers Set
Handle Color: Blue, For Bore Diameter: 3/8" to 2", Material: Carbon Steel, Handle Design: Cushion Grip, Overall Length: 6-1/4", Plier Style: Convertible, Tip Type: Replaceable, Tip Diameter: 0.038", 0.047", 0.070", For Shaft Diameter: 1/4" to 2", Spring Return: Yes, Tip Angle: 0 Degrees , 15 Degrees , 45 Degrees , 90 Degrees.
| Overall Length | 6-1/4" |
|---|---|
| Tip Dia. | 0.038", 0.047", 0.070" |
| Spring Return | Yes |
| Tip Type | Replaceable |
| Handle Design | Cushion Grip |
| Handle Color | Blue |
| Tip Angle | 0 Degrees , 15 Degrees , 45 Degrees , 90 Degrees |
| Item | Retaining Ring Plier Set |
| Includes | Plastic Case |
| Plier Style | Convertible |
| For Bore Dia. | 3/8" to 2" |
| For Shaft Dia. | 1/4" to 2" |
| Standards | ASME B107.50-2010 |
| Number of Pieces | 2 |
| Material | Alloy Steel |
| Country of Origin (subject to change) | United States |
| NSN | 5120-00-789-0492 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |