7" 3/8" Drive Double Pawl Knurled Grip Ratchet
SKU
WRI 3426
$0.00
7" 3/8" Drive Double Pawl Knurled Grip Ratchet
7" 3/8" Drive Double Pawl Knurled Grip Ratchet
- 1-1/4-Inch swing arc
- 41 teeth to operate with 82 tooth action
- Drop forged from 4140 chrome molly steel
- Renewal kit number 3491
| Size | 7" |
|---|---|
| Weight | 0.67 |
| Overall Length | 7" |
| Swing Arc | 1-1/4" |
| No. of Teeth | 41 |
| Head Dia. | 1-1/4" |
| NSN | 5120-00-287-2503 |
|---|---|
| GSA Item | No |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |