0-24" Master Vernier Caliper With Wood Case
SKU
STA 123EMZ-24
$0.00
0-24" Master Vernier Caliper With Wood Case
0-24" Master Vernier Caliper With Wood Case
Caliper in Finished Wood Case 24”/600mm, .001”/0.02mm Grad, in Finished Wood Case Case.
- Half as many bar graduations as conventional single-vernier tools
- Easy to read
- Machine divided graduations
- Tight, smoothly fitted slides
- No glare Starrett satin chrome finish
- Long 50-division vernier scales
- Open-face design
- Screw-type adjusting nut allows for fine measuring adjustments and lock nut holds measurements
- Fine tool steel construction
- Hardened, ground and lapped measuring surfaces
| Range (in) | 0-24" |
|---|---|
| Range (mm) | 600mm |
| Graduations (in) | .001" |
| Graduations (mm) | 0.02mm |
| Accuracy (in) | +/-.0005" per foot |
| Accuracy (mm) | +/-.01mm per 300mm |
| NSN | 5210-00-234-8017 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |