18" Steel Straight Edge
SKU
STA 380-18
$0.00
18" Steel Straight Edge
18" Steel Straight Edge
- Regular Steel Finish
- Quick Reading
- Thickness and design permit shape retention and accuracy while portable and easy-to-handle
- Not beveled or graduated
| Length (in) | 18" |
|---|---|
| Length (mm) | 450mm |
| Thickness (in) | 11/64" |
| Thickness (mm) | 4.4mm |
| Width (in) | 1-13/32" |
| Width (mm) | 36mm |
| Accuracy (in) | ± .0002” per foot |
| NSN | 5210-00-264-6400 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |