36" Steel Straight Edge with Bevel Edge
SKU
STA 385-36
$0.00
36" Steel Straight Edge with Bevel Edge
36" Steel Straight Edge with Bevel Edge
- Regular Steel Finish
- Quick Reading
- Thickness and design permit shape retention and accuracy while portable and easy-to-handle.
- Beveled on one edge but not graduated
- Marked with arrows at two suspension points
| Length (in) | 36" |
|---|---|
| Length (mm) | 900mm |
| Thickness (in) | 7/32" |
| Thickness (mm) | 5.5mm |
| Width (in) | 2-13/32" |
| Width (mm) | 60mm |
| Accuracy (in) | ± .0002” per foot |
| NSN | 5210-01-011-3886 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |