8-9" Range Outside Micrometer
SKU
STA 436.1XRL-9
$0.00
8-9" Range Outside Micrometer
8-9" Range Outside Micrometer
- The most popular precision micrometers used by skilled workmen worldwide
- Accurate, rugged, and easy to use
- Starrett satin chrome finish – no glare – resists rust
- Advanced sleeve design with staggered lines and distinct figures for precise and easy readability
- Balanced frame and thimble design ensure easy handling
- Gracefully designed tapered frame for use in narrow slots and tight places
- Quick and easy adjustment
- Micro-lapped measuring faces
- Extremely hard and stable one-piece spindle
| Micrometer Type | Outside |
|---|---|
| Range (in) | 8-9" |
| Graduations (in) | .001" |
| Anvil/Spindle Material | Carbide |
| Anvil Type | Flat |
| Spindle Type | Flat |
| Lock Nut Type | Knurled Ring Type |
| Thimble Type | Ratchet |
| Accuracy (in) | +/-.0002" |
| NSN | 5110-00-161-6909 |
|---|---|
| GSA Item | No |
| FedMall Item | No |