0-75mm Range Depth Micrometer
SKU
STA 440MZ-75RL
$0.00
0-75mm Range Depth Micrometer
0-75mm Range Depth Micrometer
- The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools.
- 63.5mm (2-1/2") base and 3.2mm (1/8") diameter measuring rods.
- Combination ratchet and speeder for uniform pressure and quicker adjustment.
- Ring-type knurled lock nut for quick and sure locking.
| Micrometer Type | Mechanical |
|---|---|
| Range (mm) | 0-75mm |
| Graduations (mm) | 0.01mm |
| Base Length (mm) | 63.5mm |
| Lock Nut Type | Ring Type Knurled |
| Measuring Rods (qty) | 3 |
| Rod Diameter (mm) | 3.2mm |
| Thimble Type | Ratchet |
| Case Type | Padded Case |
| Accuracy (mm) | Mic head '+/-.0025mm |
| NSN | 5110-00-510-4505 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |