0-6" Range Depth Micrometer
SKU
STA 440Z-6L
$0.00
0-6" Range Depth Micrometer
0-6" Range Depth Micrometer
- The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools.
- 2-1/2" (63.5mm) base and 1/8" (3.2mm) diameter measuring rods.
- Combination ratchet and speeder for uniform pressure and quicker adjustment.
- Ring-type knurled lock nut for quick and sure locking.
| Micrometer Type | Mechanical |
|---|---|
| Range (in) | 0-6" |
| Graduations (in) | .001" |
| Base Length (in) | 2-1/2" |
| Lock Nut Type | Ring Type Knurled |
| Measuring Rods (qty) | 6 |
| Rod Diameter (in) | 1/8" |
| Thimble Type | Plain |
| Case Type | Padded Case |
| Accuracy (in) | Mic head +/-.0001" |
| NSN | 5210-00-477-9603 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |