0-3" Range Micrometer Depth Gage with Half Base
SKU
STA 443Z-3RL
$0.00
0-3" Range Micrometer Depth Gage with Half Base
0-3" Range Micrometer Depth Gage with Half Base
- The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools.
- 2" (50mm) half base permits measuring depths of holes and slots close to shoulders and between obstructions.
- Combination ratchet and speeder for uniform pressure and quicker adjustment.
- Rods have individual length adjustment and are 5/32" (4mm) in diameter.
- Ring-type knurled lock nut for quick and sure locking.
| Micrometer Type | Mechanical |
|---|---|
| Range (in) | 0-3" |
| Graduations (in) | .001" |
| Base Length (in) | 2" - Half Base |
| Lock Nut Type | Ring Type Knurled |
| Measuring Rods (qty) | 3 |
| Rod Diameter (in) | 5/32" |
| Thimble Type | Ratchet |
| Case Type | Padded Case |
| Accuracy (in) | Mic head +/-.0001" |
| NSN | 5210-00-619-4045 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |