0-9" Range Depth Micrometer
SKU
STA 445AZ-9RL
$0.00
0-9" Range Depth Micrometer
0-9" Range Depth Micrometer
- The depths of holes, slots, shoulders and projections can be measured with these fine tools
- 3" (75mm) base and 5/32" (4mm) diameter measuring rods
- Combination ratchet and speeder for uniform pressure and quicker adjustment
- Ring-type knurled lock nut for quick and sure locking
- Satin chrome reading surface is glare free and resists rust
| Micrometer Type | Mechanical |
|---|---|
| Range (in) | 0-9" |
| Graduations (in) | .001" |
| Base Length (in) | 3" |
| Lock Nut Type | Ring Type Knurled |
| Measuring Rods (qty) | 9 |
| Rod Diameter (in) | 5/32" |
| Thimble Type | Ratchet |
| Case Type | Padded Case |
| Accuracy (in) | Mic head +/-.0001" |
| NSN | 5120-00-764-8059 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |