1/4-5/8" Tap Wrench
SKU
STA 91C
$0.00
1/4-5/8" Tap Wrench
1/4-5/8" Tap Wrench
- Strong and well-proportioned.
- Tempered gripping surfaces firmly hold square or round shanks.
- Plunger operated by knurled sleeve.
- Spring inside sleeve causes plunger to back off when pressure is removed.
- Round shanks can be gripped, but care must be used. Excessive pressure may break the moveable V-jaw.
| Capacity Tap Size (in) | 1/4-5/8" |
|---|---|
| Capacity Tap Size (mm) | 6.35-16mm |
| Body Length (in) | 12" |
| Body Length (mm) | 300mm |
| Square Shank (in) | 5/32-3/8" |
| Square Shank (mm) | 4-9.5mm |
| NSN | 5210-00-273-3422 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |