6" Spring-Tempered Steel Rules with Inch Graduations, Graduations at 16ths, Quick-Reading 32nds, 64ths, Aircraft Quick-Reading 100ths
SKU
STA C607R-6
$0.00
6" Spring-Tempered Steel Rules with Inch Graduations, Graduations at 16ths, Quick-Reading 32nds, 64ths, Aircraft Quick-Reading 100ths
6" Spring-Tempered Steel Rules with Inch Graduations, Graduations at 16ths, Quick-Reading 32nds, 64ths, Aircraft Quick-Reading 100ths
- Spring-Tempered
- Satin chrome finish
- Quick Reading
- Attractive, protective case with see-through front
| Length (in) | 6" |
|---|---|
| Graduation Type | 7R |
| Graduations | 16ths, Quick-Reading 32nds, 64ths, Aircraft Quick-Reading 100ths |
| Finish | Satin Chrome |
| Style | Single Row of Inch Figures |
| Construction | Spring-Tempered Steel |
| Thickness (in) | 3/64" |
| Width (in) | 3/4" |
| NSN | 5210-00-554-7134 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |