0-25mm Range Outside Micrometer
SKU
STA V230MXFL
$0.00
0-25mm Range Outside Micrometer
0-25mm Range Outside Micrometer
- This is the jewel of precision micrometers used by skilled workmen worldwide.
- Extremely hard and stable one-piece spindle.
- Advanced sleeve design with staggered lines and distinct figures for precise and easy readability.
- Balanced frame and thimble design ensure easy handling and better readability.
- Gracefully designed tapered frame for use in narrow slots and tight places.
- Quick and easy adjustment.
- Quick-reading figures – every thousandth numbered on inch tools.
- Reach places most micrometers cannot reach.
| Micrometer Type | Outside |
|---|---|
| Range (mm) | 0-25mm |
| Graduations (mm) | 0.001mm |
| Anvil/Spindle Material | Carbide |
| Anvil Type | Flat |
| Spindle Type | Flat |
| Lock Nut Type | Knurled Ring Type |
| Thimble Type | Friction |
| Accuracy (mm) | +/-.002mm |
| NSN | 5210-01-335-1616 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |