1.5-8" Range Tubular Inside Micrometer
SKU
STA 823AZ
$0.00
1.5-8" Range Tubular Inside Micrometer
1.5-8" Range Tubular Inside Micrometer
The Starrett 823 Tubular Inside Micrometer Set features .001" graduation, with 5 rods and handle, 1-1/2-8" range, and 1/2" movement of screw. 1 1/2-8” Range with 5 Rods/Handle, with Case screw.
- Rods are rigid and lightweight
- 5-1/2" (140mm) long handle furnished
- Each rod is marked with length
- Hardened and ground anvils
- Interchangeable anvils
- Quick reading figures
- Extension rods are made of steel tubing
| Micrometer Type | Tubular Inside Micrometer |
|---|---|
| Range (in) | 1.5 - 8" |
| Graduations (in) | .001" |
| Measuring Rods (qty) | 5 Rods and Handle |
| Case Type | Padded Case |
| Accuracy (in) | Mic head +/-.0001" |
| NSN | 5210-00-293-3523 |
|---|---|
| GSA Item | Yes |
| FedMall Item | No |
| UPC | N/A |